

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 4.5 mm |
| Length | 5.9944 mm |
| Width | 5.9944 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 4.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 7 MHz |
| Current Rating | 1.5 A |
| DC Resistance (DCR) | 115 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 22 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 1.5 A |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 1.5 A |
| Saturation Current | 1.9 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 1.9 A |
| Max Temperature Rise Current | 1.5 A |
| Max Length | 6.2 mm |
| Max Width | 6.2 mm |
| Min Length | 5.8 mm |
| Min Width | 5.8 mm |
| Type | Wirewound |
Stock: 2790
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15645
Ext.Price$0.15645
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15645 | $0.15645 |
| 10 | $0.12653 | $1.26530 |
| 50 | $0.11488 | $5.74400 |
| 100 | $0.10430 | $10.43000 |
| 500 | $0.09380 | $46.90000 |
| 1000 | $0.08435 | $84.35000 |
| 3000 | $0.07586 | $227.58000 |
| 5000 | $0.06822 | $341.10000 |
